-
DEBATT
«Utslippveksten fra økt flytrafikk til og fra Flesland (vil) utlikne hele effekten av alle andre tiltak som vil redusere klimagassutslipp i Bergen kommune,» skriver Holger Schlaupitz i dette debattinnlegget.
-
Står vi nå foran en tid hvor vi vil oppleve at mennesker i hopetall vil velge å la bilen stå og heller satse på andre fremkostmidler? Ja, hevder Dr. Peter Harrop i denne artikkelen. Han forutser en elektrifisering av persontransporten, og han sikter da slett ikke bare til elektriske biler. I tillegg mener han å kunne fastslå at det finnes et metningspunkt for antall personbiler i et samfunn – et «Peak Car».
-
LEDER
Hvordan skal vi bli kvitt luftforurensningen i de største byene våre, spesielt i Oslo og Bergen, på kalde vinterdager? I hvert fall ikke ved å innføre en NOx-avgift på alle nye personbiler fra og med neste år, slik regjeringen foreslår.
-
Kronikk
»Oppsummert er det vårt inntrykk at amerikansk klima- og miljøpolitikk i foruroligende grad er blitt de vikarierende argumenters arena,» skriver kronikkforfatterne etter et konferanseopphold i USA.
-
-
Kommunene har verktøy i sine planer som gjør dem i stand til å styre handelsutviklingen i bærekraftig retning, men ikke alle bruker dem. Dersom kommunene ønsker å sikre at krav til lokalisering og størrelse følges opp, bør føringene gis i form av juridisk bindende bestemmelser.
-
Klare og bindende føringer vil styrke kommuneplanleggernes handlingsrom og gi forutsigbarhet for næringsutviklere og utbyggere. Dette vil i sin tur gi mindre rom for skjønn i saksbehandlingen, dessuten vil det redusere lobbyvirksomheten og bruken av dispensasjoner.
Viser fra 1 til 5 av totalt 84 artikler
|